عینک واقعیت مجازی چیست؟
عینک واقعیت مجازی چیست؟

عینک واقعیت مجازی چیست؟

یک عینک واقعیت مجازی (VR) دستگاهی است که آن را مانند یک عینک به چشم می‌زنید. این عینک مانع عبور نورهای خارجی از آن و رسیدن نور به چشم‌های شما می‌شود. در عوض تصویری که بر روی صفحه نمایشگری که داخل عینک جاسازی شده است را می‌بینید. هدف استفاده از عینک واقعیت مجازی غرق شدن فرد در یک محیط مجازی شبیه‌سازی‌شده با کامپیوتر است.

واقعیت مجازی یک روش جذاب برای سفر است که چیزی بیش از قدرت فن آوری استفاده نمی کند. با هدست و ردیابی حرکت، VR به شما امکان می دهد یک فضای مجازی را بگردید انگار واقعاً آنجا هستید، یا بازی مثل اینکه واقعاً در آن هستید را انجام دهید. در سال های اخیر به لطف برخی از بازی ها و تجربیات بسیار جذاب جذاب شده است

اغلب از عینک واقعیت مجازی هنگام اجرای بازی‌های ویدئویی استفاده می‌شود. در چنین بازی‌هایی زاویه دید شما همان زاویه دید کاراکتر بازی است. بیش‌تر هدست های واقعیت مجازی حرکات سر را ردیابی می‌کنند و هنگامی‌که سر خود را می‌چرخانید می‌توانید محیط اطراف بازی را ببینید. چنین ویژگی این احساس را به شما می‌دهد که انگار داخل بازی حضور دارید.

واقعیت مجازی فناوریی است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار میگیرد و براساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل برقرار می کند. به عبارت دیگر هنگامی که یک فرد هدست واقعیت مجازی را بر روی سر خود نصب می کند، در جلوی چشمان خود محیطی را مشاهده می کند که براساس تغییر موقعیت بدنش تغییر می کند و ذهن انسان پس از مدتی می پذیرد که در یک محیط واقعی قرار گرفته است.

وضوح و کیفیت نمایش:

 اپتیک و کیفیت بصری متفاوتی وجود دارد که بر نحوه درک فرد از کیفیت تصویر و تجربه دنیای مجازی تأثیر خواهد گذاشت. وضوح تصویر به وضوح نمایشگر، کیفیت نوری ، میزان تازه سازی و میدان دید بستگی دارد. از آنجا که هدست های واقعیت مجازی یک صفحه نمایش واحد را در یک میدان دید وسیع کش می آورند (طبق گفته سازندگان برای برخی از دستگاه ها تا 110 درجه)، عامل بزرگنمایی باعث می شود که نقص در فناوری نمایش بسیار آشکارتر شود.

یک مسئله اصطلاحاً جلوی درب صفحه است، جایی که شکاف بین ردیف ها و ستون های پیکسل قابل مشاهده است، مانند دیدن از درب صفحه این امر به ویژه در نمونه های اولیه و کیت های توسعه قابل توجه بود که وضوح پایین تری نسبت به نسخه های خرده فروشی داشتند.

 عینک واقعیت مجازی همان چیزی است که در سال های گذشته آرزوی مخاطبان بود اما در حال حاضر به راحتی می توانید دنیای مجازی را به صورت سه بعدی و تقریباً واقعی ببینید. تا چند سال پیش تکنولوژی آن قدر پیشرفته نبود که بتوانید دنیای سه بعدی را در دنیای مجازی ببینید. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، گجت هایی طراحی و تولید شدند که با استفاده از آن می توانید دنیای ویدئو و بازی ها را به صورت سه بعدی مشاهده کنید.

به عبارتی دیگر:

واقعیت مجازی به معنای خاموش کردن دنیای واقعی و شنا ور کردن بیننده با استفاده از رایانه ها و تجهیزات حسی مانند هدست و دستکش مخصوص می باشد. جدا از بازی ها و سرگرمی ها ، واقعیت مجازی نیز مدت هاست که در آموزش، علم یا بخش نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. هدست های VR  همانند یک چشم بند کاملاً دید را می پوشانند تا به شما این احساس را بدهند که در جایی دیگر می باشید.

این تکنولوژی به سرعت پیشرفت می کند و در حال تبدیل شدن به استاندارد همه گیرحتی برای کنسول بازی می شود. که بسیاری از کنسول بازی از جمله PlayStation 4 از آن پشتیبانی می کند. برای استفاده از این عینک ها باید گوشی را داخل عینک قرار داده و از صفحه نمایش گوشی موبایل برای نمایش تصاویر استفاده شود. این محصول در کیفیت های متفاوت و قیمت های متغیر موجود اند.

What are Virtual Reality Glasses عینک واقعیت مجازی
What are Virtual Reality Glasses عینک واقعیت مجازی

از پایین ترین نسخه های آن می توان به هدست های مقوایی اشاره کرد که بسیار ساده بوده و تنها دارای بدنه و لنز است. مدل های پیشرفته تر عینک های واقعیت مجازی وزن سنگین تر و بدنه محکم تری دارند و برای تنظیم آن دارای Oculus Rift است که باید آن را آن قدر بالا و پایین و عقب و جلو کنید، تا چشمتان در نقطه‌ی مشخص‌شده قرار بگیرد و تاری تصویر از بین برود. این عینک ها دارای کش یا بند است که بتوان آن را روی سر تنظیم کرد

عینک واقیعیت مجازی چگونه کار می کند؟

عینک یا عینک واقعیت مجازی در زمینه های بازی و سرگرمی به طور فزاینده ای محبوب می شوند. پوشیدن آنها سبک تر و راحت تر از نمایشگر نصب شده با هد (HMD) است و بسیاری از آنها طیف وسیعی از دستگاه های تعاملی را در خود جای داده اند. نمونه هایی از این موارد شامل ردیابی صوتی ، تصویری و هد است.

این عینک ها از لحاظ نمایش دو تصویر از نوع عینک های سه بعدی رفتار مشابهی دارند. عینک های معمولی یک تصویر واحد را نشان می دهند اما عینک های سه بعدی و واقعیت مجازی حاوی لنزهای قطبی هستند. به نظر می رسد این تصاویر یک توهم از عمق است که از ویژگی های خاص محیط های CAVE است.

یک محیط واقعیت مجازی در هدست واقعیت مجازی توسط اپلیکیشن های اختصاصی آن به وجود می آید. برخی از این محیط ها بصورت گرافیک رایانه ای و سه بعدی هستند و برخی دیگر نیز ویدئوها یا تصاویری 360 درجه از محیط های واقعی هستند که از قبل فیلمبرداری شده اند. با این قابلیت فناوری واقعیت مجازی می‌توان این امکان را فراهم کرد تا افراد بتوانند از امکانات و مکان شما به خوبی دیدن کنند.

طراحی این عینک های زیبا:

این عینک ها فرد را قادر می سازد تصاویر سه بعدی را ببیند که توهمی از عمق درک را ایجاد می کند. به عنوان مثال ، اگر فرد استفاده کننده از واقعیت مجازی برای اهداف معماری استفاده می کند ، در این صورت می تواند یک ساختمان را در زوایای مختلف مشاهده کرده و از داخل یا اطراف آن عبور کند.بسیاری از انواع عینک ها حاوی سیستم ردیابی هستند که از ناحیه حرکات فرد استفاده می کند و تصاویر را متناسب با آن تنظیم می کند. هر بار که پوشنده سر خود را حرکت می دهد ، در جهت خاصی قدم می گذارد یا شکل دیگری از اقدام را انجام می دهد ، با این کار صحنه مقابل او تغییر می کند.

عینک واقعیت مجازی
عینک واقعیت مجازی