Central Bank digital currency:
ارز دیجیتال بانک مرکزی

Central Bank digital currency:

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) شکل جدیدی از پول است که فقط به صورت دیجیتالی وجود دارد. بانک مرکزی به جای چاپ پول، سکه های دیجیتال صادر می کند. هدف اصلی آن تسهیل تراکنش ها و نقل و انتقالات دیجیتال از طریق نوع جدیدی از پول های دیجیتالی است که به طور گسترده در دسترس هستند.

تلاش ها برای ساخت CBDC به دلایل زیادی در سراسر جهان در حال رشد است. اول، بحران COVID-19 باعث تغییر عادات پرداخت به سمت پرداخت های بدون تماس و تجارت الکترونیک به دلیل ترس از اسکناس به عنوان راهی برای انتقال عفونت شد و کاهش استفاده از پول نقد را تسریع کرد. دوم، ارزهای دیجیتال توسعه یافته توسط شرکت‌های خصوصی (مثلاً Novi توسط فیس‌بوک) یا جوامع غیررسمی (مثلا بیت‌کوین) پیشرفت‌ها و افزایش ارزش قابل توجهی داشته‌اند.81 کشور (که بیش از 90 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را نمایندگی می کنند) اکنون در حال بررسی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی

یورو دیجیتال:

بانک مرکزی اروپا، پس از بررسی سناریوهای طراحی احتمالی برای راه اندازی یورو دیجیتال، با برخی از ذینفعان مشورت کرد. نتایج نشان داد که حریم خصوصی مهم‌ترین ویژگی یورو دیجیتال هم از سوی شهروندان و هم از سوی متخصصان در نظر گرفته می‌شود. یک مرحله تحقیقاتی در اکتبر 2021 با هدف بررسی ظاهر یک یورو دیجیتال آغاز شد.

کشور های اروپایی اکنون در مورد این صحبت می کنند که یک یورو دیجیتال ممکن است چگونه باشد. این مرحله تحقیقاتی در اکتبر 2021 آغاز شد و حدود دو سال ادامه خواهد داشت و در اکتبر 2023 به پایان می رسد. این کشور ها در حال بررسی چگونگی طراحی و توزیع یورو دیجیتال بین خرده فروشان و عموم هستن، همچنین تاثیر آن بر بازار و تغییرات قوانین اروپایی که ممکن است مورد نیاز باشد، هستند. پس از تکمیل مرحله بررسی، تصمیم خواهند گرفت که آیا توسعه یورو دیجیتال را آغاز کنند یا خیر!

یورو دیجیتال

توسعه CBDC:

CBDC را می توان به روش های مختلفی توسعه داد. در یک رویکرد متمرکز، تراکنش‌ها در دفترهایی ثبت می‌شوند که توسط بانک‌های مرکزی مدیریت می‌شوند که خدمات رو به روی کاربر را نیز ارائه می‌کنند. در یک رویکرد غیرمتمرکز، بانک مرکزی قوانین و الزاماتی را برای تسویه تراکنش‌های ارز دیجیتال بانک مرکزی تعیین می‌کند که سپس توسط کاربران و/یا واسطه‌های تحت نظارت ثبت می‌شوند.

با توجه به انتخاب های طراحی، CBDC می تواند تأثیرات مختلفی داشته باشد. اول، شایان ذکر است که پول واقعی به واسطه های زیادی در فرآیند پرداخت، نیاز دارد که در نتیجه تجربه پرداخت کمتر و کارآمدتر است. CBDC می تواند راه حل هایی برای این مسائل پیدا کند و یک فرآیند پرداخت کارآمدتر، سریع تر و ایمن تر ایجاد کند. سپس، CBDC بسته به نقش جدیدی که خواهند داشت، می تواند خطر اختلال را برای بانک های تجاری و اکوسیستم مالی ایجاد کند.

اثرات مثبت پیش بینی شده بر حفاظت از داده ها:

مشکلات در نشان دادن اثرات مثبت: از آنجایی که CBDC در مراحل اولیه خود هستند، تأثیرات مثبت مستقیم را نمی توان با ارقام مشخص نشان داد.

کنترل بیشتر بر روی داده‌های شخصی و امنیت: با فرض اینکه توسعه CBDC از یک رویکرد محافظت از داده‌ها بر اساس طراحی و پیش‌فرض پیروی می‌کند، یک CBDC می‌تواند حفاظت و امنیت داده‌ها را در پرداخت‌های دیجیتال افزایش دهد و به پرداخت‌کنندگان کنترل بیشتری بر شخصی خود ارائه دهد. داده ها.

افزایش ناشناس بودن در فرآیند پرداخت: فناوری‌های تقویت‌کننده حریم خصوصی را می‌توان برای افزایش ناشناس بودن در کل فرآیند پرداخت استفاده کرد، در حالی که امکان حسابرسی را فقط در موارد قانونی از پیش تعیین‌شده، مانند جلوگیری از پولشویی، مقابله با تأمین مالی تروریسم و ​​فرار مالیاتی مجاز می‌داند.

اثرات منفی پیش بینی شده بر حفاظت از داده ها:

کاربران جدید ممکن است میزان داده‌های جمع‌آوری‌شده را افزایش دهند: دسترسی مستقیم به حساب‌های بانک مرکزی یک CBDC می‌تواند منجر به شکوفایی تعدادی از کاربران جدید شود که خدمات پرداخت و کیف پول‌های دیجیتال را ارائه می‌کنند. هنگامی که این توسعه بازار با افزایش کارایی پرداخت ها و نقل و انتقالات مرتبط باشد، بسیاری از کاربران ممکن است یک سرویس پرداخت مبتنی بر CBDC را ترجیح دهند و میزان داده های شخصی جمع آوری شده توسط این واسطه ها را افزایش دهند.

انتخاب طراحی های اشتباه ممکن است مسائل مربوط به حفاظت از داده ها را بدتر کند: داده های پرداخت، جنبه های بسیار حساس یک شخص را نشان می دهد. انتخاب‌های طراحی اشتباه در زیرساخت‌های تکنولوژیکی ممکن است مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی و داده‌ها را که از قبل در چشم‌انداز پرداخت دیجیتال وجود دارد، تشدید کند. به عنوان مثال، داده های تراکنش می تواند به طور غیرقانونی برای ارزیابی اعتبار و طرح های فروش متقابل استفاده شود.

فقدان امنیت ممکن است به عدم اعتماد کاربران تبدیل شود: نگرانی‌های امنیتی در پرداخت‌ها می‌تواند بدتر شود، که منجر به فقدان حریم خصوصی در پرداخت‌کنندگان و تبدیل به عدم اعتماد به CBDC می‌شود، که یکی از الزامات اصلی برای یک ابزار پولی است که باید مبادله شود.

Predicted positive and negative effects on data protection

زمانی که بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد، در نظر گرفته شده بود که رسانه ای برای تراکنش های روزانه باشد و خرید همه چیز از یک فنجان قهوه گرفته تا کامپیوتر یا حتی اقلام بزرگ مانند املاک و مستغلات را ممکن سازد. اما این نظر کاملا محقق نشده است و در حالی که تعداد مؤسسات پذیرنده ارزهای دیجیتال در حال افزایش است، تراکنش های بزرگ مربوط به آن نادر است. با این وجود، خرید انواع محصولات متنوع از وب سایت های تجارت الکترونیک با استفاده از رمزارز امکان پذیر است. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

سایت های فناوری و تجارت الکترونیک:

چندین شرکت که محصولات فناوری می فروشند، رمزنگاری را در وب سایت های خود می پذیرند، مانند newegg.com، AT&T، و مایکروسافت. Overstock، یک پلتفرم تجارت الکترونیک، جزو اولین سایت هایی بود که بیت کوین را پذیرفت. Shopify، Rakuten، و Home Depot نیز آن را می پذیرند.

کالاهای لوکس:

برخی از خرده فروشان لوکس رمزارز را به عنوان نوعی پرداخت می پذیرند. برای مثال، خرده‌فروشی آنلاین لوکس Bitdials ساعت‌های رولکس، پتک فیلیپ و دیگر ساعت‌های گران‌قیمت را در ازای بیت کوین ارائه می‌کند.

ماشین ها:

برخی از فروشندگان خودرو – از برندهای بازار انبوه گرفته تا فروشندگان لوکس سطح بالا – در حال حاضر ارز دیجیتال را به عنوان پرداخت می پذیرند.

بیمه:

در آوریل 2021، شرکت بیمه سوئیسی AXA اعلام کرد که پذیرش بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت برای تمام خطوط بیمه خود به جز بیمه عمر (به دلیل مسائل نظارتی) آغاز کرده است. بیمه پریمیر شیلد که بیمه نامه های خانه و خودرو را در ایالات متحده می فروشد، بیت کوین را برای پرداخت حق بیمه نیز می پذیرد.

اگر می‌خواهید ارز دیجیتال را در خرده‌فروشی خرج کنید، مستقیماً آن را قبول نمی‌کند، می‌توانید از یک کارت نقدی ارز دیجیتال مانند BitPay در ایالات متحده استفاده کنید.

با ارز دیجیتال بانک مرکزی چه چیزی می توانید بخرید؟
چهار نکته برای سرمایه گذاری ایمن در ارز دیجیتال بانک مرکزی:

طبق گزارش مصرف‌کننده، همه سرمایه‌گذاری‌ها دارای ریسک هستند، اما برخی از کارشناسان ارزهای دیجیتال را یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری پرخطرتر می‌دانند. اگر قصد دارید روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، این نکات می تواند به شما در انتخاب های آموزشی کمک کند.

تبادلات پژوهشی:

قبل از سرمایه گذاری، در مورد مبادلات ارزهای دیجیتال اطلاعات کسب کنید. تخمین زده می شود که بیش از 500 صرافی برای انتخاب وجود دارد. تحقیقات خود را انجام دهید، بررسی ها را بخوانید و قبل از خرید با سرمایه گذاران با تجربه تر صحبت کنید.

بدانید چگونه ارز دیجیتال خود را ذخیره کنید:

اگر ارز دیجیتال خریداری می کنید، باید آن را ذخیره کنید. می توانید آن را در صرافی یا کیف پول دیجیتال نگه دارید. در حالی که انواع مختلفی از کیف پول ها وجود دارد، هر کدام مزایا، الزامات فنی و امنیت خود را دارند. مانند صرافی‌ها، قبل از سرمایه‌گذاری باید گزینه‌های ذخیره‌سازی خود را بررسی کنید.

سرمایه گذاری های خود را متنوع کنید:

تنوع کلیدی، برای هر استراتژی سرمایه گذاری، خوب است، و این در زمانی که روی ارز دیجیتال سرمایه گذاری می کنید صادق است. برای مثال، تمام پول خود را در بیت کوین قرار ندهید، فقط به این دلیل که این نامی است که شما می شناسید. هزاران گزینه وجود دارد، و بهتر است سرمایه گذاری خود را در چند ارز تقسیم کنید.

برای نوسانات آماده شوید:

بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر نوسان است، بنابراین برای فراز و نشیب آماده باشید. شاهد نوسانات چشمگیر قیمت ها خواهید بود. اگر سبد سرمایه گذاری یا رفاه ذهنی شما نمی تواند این کار را انجام دهد، ارز دیجیتال ممکن است انتخاب عاقلانه ای برای شما نباشد.

کریپتوکارنسی در حال حاضر رایج است، اما به یاد داشته باشید، هنوز در مراحل ابتدایی نسبی خود است و به شدت حدس و گمان محسوب می شود. سرمایه گذاری روی چیزهای جدید با چالش هایی همراه است، پس آماده باشید. اگر قصد شرکت دارید، تحقیقات خود را انجام دهید و برای شروع، محافظه کارانه سرمایه گذاری کنید.

یکی از بهترین راه ها برای ایمن ماندن آنلاین، استفاده از یک آنتی ویروس جامع است. Kaspersky Internet Security از شما در برابر آلودگی به بدافزار، نرم افزارهای جاسوسی، سرقت اطلاعات دفاع می کند و از پرداخت های آنلاین شما با استفاده از رمزگذاری درجه بانکی محافظت می کند.

دوستان عزیز اگر این مقاله براتون مفید بوده باشه، لطفا برای حمایت از آتازتک، ما را همچنان دنبال کنید.

Secure investment in central bank digital currency